Sekmadienį, 2012 m. rugsėjo 23-ąją, Vilniuje ir Kaune įvyko renginių ciklas „Vardai“, skirtas pagerbti Holokausto aukas Lietuvoje. Joms atminti buvo surengti vieši Vilniaus, Kauno ir Šiaulių getuose gyvenusių žmonių vardų skaitymai. Kiekvienas renginio dalyvis, tiek užsiregistravęs iš anksto, tiek praeivis, nusprendęs prisijungti nužudytųjų žydų vardus skaitė po penkias minutes, vėliau jį pakeisdavo kitas savanoris.
Skaitymų dalyviai sakė, kad tokia idėja yra labai stipri ir kad vardų skaitymas privertė juos jausti atsakomybę ir liūdesį.
„Manau, kad tai yra gera idėja, atminti šiuos žmones, jų vardus. Blogis, kuris norėjo ištrinti jų vardus iš žmonijos atminties, tarsi būtų pasiekęs savo, jei mes to nedarytume. To niekas neprisimintų. Tačiau skaitymais mes tuos vardus įgarsinam ir paskelbiam. Truputį jaudinausi. Ir skaitydmas šiek tiek jaučiau atsakomybę prieš tuos žmones. Netgi vienu momentu pagalvojau – kokie gražūs vardai, daugybės jų mes nežinom ir nesam girdėję“, – kalbėjo renginio dalyvis Mindaugas.
„Jausena prieš skaitant ir perskaičius pasikeitė – apėmė liūdesys. Kai skaitai, pamatai, kad daug pavardžių kartojasi ir supranti, kad tai ištisos šeimos. Be galo liūdna ir be galo graudu. Atrodo viskas vyko seniai ir kartu visai neseniai. Dabar jaučiu palengvėjimą. Iš tikrųjų skaičiau su ta mintimi, kad niekada gyvenime nenorėčiau to daryti, turiu omenyje skaityti vardus ir pavardes tėvų ir vaikų, kurie buvo šitaip žiauriai nužudyti už nieką“,- kalbėjo vardus skaičiusi Renata.
Renginio organizatoriai dalyvius kvietė prie krūtinės prisisegti geltoną žvaigždę. Šį simbolį nacistinės Vokietijos užimtose teritorijose privalėjo nešioti visi žydai. Organizatorių teigimu, žvaigždės užsisegimas galėtų būti ženklas, rodantis jog kiekvienas mūsų supranta Holokausto nusikaltimus žmogiškumui ir tyliu buvimu solidarizuojasi su aukų artimaisiais, supranta kančios ir šių žmonių reikšmingumą.
Holokausto aukų vardų skaitymo renginys įvyko jau antrus metus iš eilės. Praėjusiais metais skaitymai vyko Vilniaus Šv. Kotrynos bažnyčioje ir truko penkiolika valandų. Skirtingai nei šiais metais, tuomet kartu su vardais taip pat buvo skaitomos ir nužudytųjų profesijos.
Skaitymų iniciatorių teigimu, aktyvus žmonių įsitraukimas į atminties renginius rodo, jog pilno Holokausto aukų sąrašo sudarymas yra svarbus Lietuvos visuomenei. Vis dėlto Lietuvoje didžioji dalis nužudytųjų vardų nėra žinomi ir apie įvykdytą genocidą daugiausia kalbama skaičiais. Renginyje dalyvavusi istorikė, Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus specialistė Milda Jakulytė-Vasil, teigė, jog galime tikėtis, kad vardų sąrašas pagausės. „Tokia galimybė yra. Muziejuje kaip tik dabar vykdome vardų nustatymo projektą, vykdome paieškas archyvuose. Ir karo metais ir po karo žmonės, galbūt remdamiesi archyvais, galbūt tiesiog iš atsiminimų sudarinėdavo tokius sąrašus“, – kalbėjo istorikė.
Rugsėjo 23-oji Lietuvos žydų genocido diena pasirinkta minint 1943-aisiais metais likviduotą Vilniaus getą. Tiesa, žydų getai Kaune ir Šiauliuose veikė dar beveik metusir buvo likviduoti tik 1944 m. liepos mėnesį.
Parengė Gytis Kapsevičius
Zenekos nuotr.