www.voruta.lt
Pasaulinio žydų kongreso Tarptautinis jidiš centras Vilniuje ir
Vilniaus žydų viešoji biblioteka
Kviečia
Į nemokamą ekskursiją – pasivaikščiojimą po žydiškąjį Vilnių
„Žydų paveldo kelias Vilniuje“
Renginio vieta ir laikas:
Rugsėjo mėn. 7 d. (šeštadienį), 12 val. renkamės Katedros aikštėje prie varpinės bokšto,
Vilnius buvo daugiakultūrinis miestas jau viduramžiais ir žydų tautybės gyventojai yra minimi istoriniuose šaltiniuose jau 15 amžiuje. Taigi šios ekskursijos metų mes panagrinėsime, kaip vystėsi, klestėjo ir keitėsi žydų bendruomenė ir ką iš jų paveldo galima šiandien pamatyti.
Pradėsime nuo Vilniaus Katedros. Čia išsiaiškinsime iš kur atkeliavo i LDK žydai, kokios žydų etnines grupes gyvena kaimyninėse šalyse. Pakalbėsime apie litvakus ir jų tradicijas.
Tęsime link Prezidentūros. Čia išgirsime viena iš legendų, kodėl vis dėl to Vilnius turi pavadinimą Lietuvos Jeruzalė.
Užsuksime į Benediktinių vienuolyno kiemą pakalbėti apie žydų gelbėtojus – pasaulio tautų teisuolius.
Toliau keliausime link Šv. Jono gatvės kurioje žydai įsikūrė šešioliktame amžiuje. Būtent čia ir įsikūrė žydų kvartalas kuris vėliau bus vadinamas Lietuvos Jeruzale.
Gaono gatve nuėsime į kelių mažų gatvelių sankryžą. Stiklių, M. Antokolskio, Žydų ir Gaono gatvelės papasakos mums apie Lietuvos žydų aukso amžių. Apie Didžiąją sinagogą ir apie Vilniaus Gaoną pakalbėsime sustoje prie jo paminklo.
Išėję į Vokiečių gatvę atsidursime kadaise pagrindinėje komercinėje Vilniaus erdvėje. Pažymėtina kad dauguma Vokiečių gatvės verslininkų buvo žydai. Antro pasaulinio karo metu ši miesto arterija tapo riba tarp dviejų Vilniaus geto dalių.
Perėję gatvę atsidursime Mėsinių gatvelėje, kuri buvo vieną pirmųjų žydų gatvių Vilniuje.
Pamatysime Cemaho Šabado paminklą, užrašus jidiš kalba, bibliotekos pastatą su nuotraukomis tų, kurių jau nebėra. Praeisime pro vienintelę Vilniaus veikiančią sinagogą.
Žydų paveldo kelias Vilniuje baigsis ties Filharmonija, šalia kurios yra Feigelsono atmintinė lenta. Užbaigsime kalbėdami apie gilias labdaros tradicijas žydų pasaulyje.
Pasivaikščiojimo vadovas – Viljamas Žitkauskas.
Viljamas Žitkauskas, antros kartos Vilnietis. Paauglystėje išvyko gyventi į Izraelį. Po 10 metų gausios įvairių sričių patirties grįžo į gimtąjį miestą. Čia sukūrė šeimą, augina tris nuostabius vaikus.
Istorija pradėjo domėtis dar mokykloje. Po 6 metų darbo viešbučių srityje Izraelyje ir Lietuvoje, buvo pakviestas prisijungti prie Jerulitos komandos. 2009 baigė gidų kursus. Veda ekskursijas, kurios driekiasi per 6 valstybių teritorijas. Nors šiai dienai gerai pažįsta daugiau nei šimtą miestų, Vilnius visada užima ypatingą vietą jo širdyje.
Vietų skaičius ribotas, todėl norinčius dalyvauti prašome registruotis el. paštu: info@vilnius-jewish-public-library.com
Netilpusieji į grupę turės galimybę dalyvauti neužilgo vyksiančioje kitoje ekskursijoje.
The post Pasivaikščiojimas po žydiškąjį Vilnių „Žydų paveldo kelias Vilniuje“ appeared first on Voruta.