2014 m. rugsėjo 23 d. (antradienį), 10 val. LR kultūros ministerijos Baltojoje salėje vyks spaudos konferencija, kurioje bus pristatytas septynerius metus truksiantis YIVO Žydų mokslinių tyrimų instituto (YIVO Institute for Jewish Research), Lietuvos centrinio valstybės archyvo ir Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos projektas „YIVO Vilniaus projektas“ (The YIVO Vilna Project“).
„YIVO Vilniaus projekto“ tikslas – išsaugoti, suskaitmeninti ir specialiame žiniatinklio portale sujungti Niujorke ir Vilniuje esančius prieškarinius YIVO archyvus, virtualioje erdvėje atkurti Strašūno Vilniaus biblioteką, buvusią vieną didžiausių prieškarinių bibliotekų Europoje. Projekto apimtis – 10 tūkst. retų ir unikalių leidinių bei apie 1,5 mln. įvairių dokumentų, susijusių su Rytų Europos žydų gyvenimu, visuomene, mokslu, religija, švietimu, kultūra, menu. Bendra projekto sąmata – 5,25 mln. JAV dolerių. Šiuo metu kaupiamos lėšos iš visuomeninių ir privačių fondų, fizinių asmenų ir vyriausybinių šaltinių. Virtualus archyvas taps neįkainojamu bendrų studijų apie žydus ir Holokaustą šaltiniu.
Spaudos konferencijoje dalyvaus Lietuvos Respublikos kultūros ministras Šarūnas Birutis, Lietuvos Respublikos užsienio reikalų viceministras Mantvydas Bekešius, YIVO Žydų mokslų tyrimų instituto vykdantysis direktorius Jonathan Brent, Lietuvos vyriausiasis archyvaras dr. Ramojus Kraujelis ir Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos generalinis direktorius prof. Renaldas Gudauskas.
YIVO Žydų mokslinių tyrimų institutas buvo įkurtas 1925 m. Vilniuje kaip pirmoji pasaulietinė Rytų Europos žydų studijų akademija, siekiant dokumentuoti ir tyrinėti daugiau nei 1000 metų regione gyvuojančią žydų civilizaciją bei rengti žydų mokslininkus. 1925 – 1939 m. YIVO Vilniuje sukaupė didžiausią pasaulyje biblioteką ir archyvą Rytų Europos žydų gyvenimo tematika. YIVO veikla Vilniuje nutrūko 1941 m., institutas buvo perkeltas į Niujorką. Dalis Vilniuje sukauptų archyvų ir bibliotekos išvežta į Vokietiją, vėliau perduota JAV, apie 60 tūkst. knygų ir šimtai tūkstančių puslapių dokumentų išsaugoti Lietuvoje, o dalis archyvų pražuvo. Bibliotekininko Antano Ulpio rūpesčiu YIVO archyvai buvo paslėpti ir iki 1989 m. laikyti Vilniaus Šv. Jurgio bažnyčioje, sovietmečių vadintoje Knygų rūmais. Dabar Lietuvoje išlikusi prieškarinio YIVO kolekcijos dalis saugoma Lietuvos centriniame valstybės archyve ir Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje.
Didžioji šios unikalios kolekcijos dalis nėra konservuota, apsaugota ir suskaitmeninta, todėl kyla pavojus, kad jos būklė gali pablogėti ir kolekcija gali būti prarasta. „YIVO Vilniaus projektas“ sukurs vieningą didžiausią skaitmeninę, su Rytų Europos žydų civilizacija susijusią kolekciją, apimančią didžiausią medžiagos jidiš kalba kolekciją pasaulyje. Pagrindinis projekto tikslas – užtikrinti šių kolekcijų išlikimą ir prieinamumą visuomenei.
Šiuo metu YIVO yra didžiausias pasaulyje akademinis Rytų Europos ir Rusijos žydų studijų centras. Jo misija yra išsaugoti, studijuoti ir skleisti žinias apie Rytų Europos žydų istoriją ir kultūrą. YIVO specializuojasi jidiš kalbos, literatūros, folkloro, Holokausto ir JAV žydų imigrantų srityse. Institutas yra sukaupęs archyvus ir biblioteką, kuriuos sudaro 24 milijonai rankraščių, spaudinių, fotografijų, garso ir vaizdo įrašų, meno kūrinių, objektų. YIVO bibliotekoje saugoma unikali 40 tūkst. tomų Vilniaus kolekcija, kurioje – 25 tūkst. tomų rabinų tekstų, datuojamų nuo XVI a. Institutas turi didžiausią pasaulyje fondą jidiš kalba. YIVO kolekcijos tapo daugelio mokslo tyrimų šaltiniu tokioms institucijoms kaip JAV Holokausto memorialinis muziejus, Jad Vašem muziejus, Lenkijos žydų istorijos muziejus Varšuvoje ir Žydų muziejus Maskvoje. YIVO Institutas į atlieka mokslo tyrimus, rengia konferencijas, paskaitas, kursus, kultūros renginius, kuria ir prižiūri žiniatinklio portalą – YIVO Rytų Europos žydų enciklopedija.
Kasmet instituto programose dalyvauja daugiau nei 5 tūkst. asmenų. Daugiau nei 10 tūkst. mokslininkų, istorikų, kino kūrėjų, menininkų, pedagogų, šeimų istorijų tyrinėtojų naudojasi YIVO biblioteka ir archyvais, per 200 tūkst. lankytojų – fondais internete. Daugiau informacijos apie YIVO galima rasti svetainėje: www.yivo.org.
Maloniai kviečiame dalyvauti spaudos konferencijoje.
Suinteresuotiems žiniasklaidos atstovams Kultūros ministerija gali pateikti Lietuvos centrinio valstybės archyvo parengtus YIVO dokumentų pavyzdžių skaitmeninius vaizdus.
Kultūros ministerijos Viešųjų ryšių skyrius